Oku-yorum

Oku-yorum (1)

     Sınavlara girdiğinizde bildiklerinizi unutuyor, çok basit hatalar yapıyor ve kapasitenizin altında kalıyorsanız; iş görüşmelerinde eliniz ayağınız birbirine dolanıyor, sesiniz titriyor, çarpıntıdan kalbiniz duracak gibi oluyorsa; hoşlandığınız bir kızla/erkekle konuşurken yüzünüz kızarıyor, ter içinde kalıyor ve elleriniz titriyorsa; uçağa binerken bildiğiniz bütün duaları okuyup koridor tarafında oturup koltuk kenarlarını sıkmaktan eskitiyorsanız;  yıllardır panik atak ve depresyon hastasıysanız; dindiremediğiniz, sebebi bulunamayan ağrılarınız varsa; unutamadığınız bir aşk acısı, ölüm ya da çözümlenmemiş bir travmanız varsa ve birçok ilaç kullanmış, psikoterapiler almış ve bir türlü iyileşememişseniz umutsuzluğa kapılmayın, EMDR sizin için sihirli bir değnek olabilir.

     EMDR ( Eye Movement Desensitization Reprocessing) nin açılımı, Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden işlemedir.EMDR, sağ-sol göz hareketleri, işitsel uyaranlar veya dokunma yolu ile yapılabilir.

     Acı dolu deneyimler beynimizde görsel, iştsel, duygusal, düşünsel, bedensel temsillerle saklanır.Alakasız bir durum, anıyı belleğe çağırıp şiddetli bir tepkiye neden olabilir. Tümüyle zararsız olan durum, sizin için korku dolu bir ölüm kalım mücadelesine dönüşebilir.

     EMDR nasıl yapılır?

     Öncelikle travmatik an'ı ya da yaşamı etkileyen olaylar ( ör. hastalık korkusu, panik atak geçirme korkusu, uçağa binememe, kapalı yerde kalamama, boğulma korkusu, sınav kaygısı...) belirlenir.

     Bu olayı hatırladığımızda beynimizde görsel bir resim (hedef olay) vardır. Bu resme eşlik eden gerçekçi olmayan negatif düşünceler ( ben değersizim, güçsüzüm, sevilmeyen biriyim, yeterince iyi değilim, kendime güvenemem, mükemmel olmalıyım, tehlikedeyim vs.) belirlenir. Olay hatırlandığında ve negatif inanç belirlendiğinde bazı duygular ortaya çıkar.(öfke, korku, kızgınlık, utanç vs.) Bu duyguların bedende yoğunlaştığı yerler (kalbinde, beyninde, karnında, kollarında...) vardır, bunlar belirlenir.

     EMDR, çift taraflı beyin uyarımı ile bu deneyimi işler ve işlem sonrası siz aynı anıyı ya da korkutucu olayı unutmazsınız elbette ama sizin için artık stres kaynağı olmaktan çıkar. ona karşı yansızlaşır (nötrleşir), başkasının başına gelmiş gibi hissedersiniz.

     EMDR ile genellikle 6-8 seansta sonuç alınabilmektedir ancak çok derin travmaların olduğu durumlarda daha fazla sayıda seans gerekebilir.

SIRLARINIZI EMANET EDEBİLECEĞİNİZ BİRİ MUTLAKA VARDIR, BİR EMDR ÖYKÜSÜ

     Ben hem şaşırtan hem kasan hem de sonunda huzuru bulmamı sağlayan bu tedavi oldukça ilginçti.

     Geçmişle tekrar yüzleşmemi sağlayan EMDR tedavisi, danışmanımın beni araştırmam için yönlendirmesi ile başladı. İlk seansta her şey oldukça rahatlatıcıydı , güvenli yerimi canlandırarak başladık. küçük denemeler yaparak nasıl kullanacağımı öğrendim. İkinci seansa kadar her sıkıştığımı hissettiğim durumda güvenli yerim beni rahatlatıyordu. İkinci seans ise ilkine göre rahatsız ediciydi. Geçmişte, üstümde büyük etki yaratmış bu olayı ele aldık. Tedavi sonuna kadar aynı konuyu farklı yönlerden tekrar tekrar ele aldık. İikinci seanstan son seansa kadar her düşündüğümde beni germeye  başladı. Boş vakitlerimde aklıma gelip duruyor, rahatsızlık verme derecesi bir artıp bir azalıyordu.

     Son seansa kadar birkaç gün içinde olay, beni daha farklı etkilemeye başlamıştı. Seansa gelemediğim günler içinde olayın bana verdiği üzüntü azalmaya başlamıştı. Her seansta sırtımdaki kasları ağrıtan o rahatsızlık oldukça azalmıştı. Son seansta olayı birkaç kere  daha ele aldık. sonunda bana artık hiçbir rahatsızlık vermeyen basit bir anı haline gelmiş bu olayı "duyarsızlaşma" ile insanlara karşı çekingenliğimi de ortadan  kaldırmıştı. Arkadaşlarım bile bunun farkına varmıştı.

     Daha önceden tanıdığım danışmanımın tecrübeli olduğunu ilk seanstan beri hissediyordum. Bu olayı atlatmama yardım etmiş, beni bu yolda hiç yalnız bırakmamıştı.

     EMDR, beni oldukça şaşırtan, aynı zamanda  oldukça faydalı olduğunu düşündüğüm bir tedavi yöntemi oldu.